Jak zacząć biegać? - pierwszy poradnik Treningu Biegacza

Wydawałaby się, że nie ma prostszego sportu niż bieganie. Wystarczy założyć buty i po prostu wyjść pobiegać. Faktycznie, nie jest to sport wymagający bardzo specjalistycznego sprzętu, można zacząć  dosłownie w każdej chwili. Jeśli jednak chcemy zacząć biegać zdrowo, skutecznie i przyjemnie – warto wiedzieć, jak to zrobić.Dla kogo?
Jak zacząć biegać? Poradnik to książka dla początkujących biegaczy, którzy zawsze chcieli zacząć, ale brakowało motywacji, wiedzy, jak się ubrać, jakie wybrać buty, gdzie biegać. Co zrobić, żeby po 15 minutach się nie zagotować.
Strony o bieganiu i różne fanpage roją się od pytań, jak wybrać buty, co na siebie założyć, o co chodzi z tym pulsometrem – redakcja Treningu Biegacza zebrała więc w jednej publikacji absolutnie podstawowe informacje, które są ważne przy początkach biegania. Poradnik zapełnia więc pewną lukę w publikacjach tego typu. I choć dla wielu biblią jest "Biegiem przez życie" Skarżyńskiego, to poradnik ten jest bardzo potrzebny. To nieduże kompendium wiedzy - zaledwie 152 strony- zawierające jednak wszystkie najważniejsze informacje na poziomie basic skierowane do amatorów.

Co wartościowego
Prócz informacji o ubiorze, obuwiu i nawierzchni w Poradniku można znaleźć mnóstwo przydatnych informacji: test stanu zdrowia, wykaz podstawowych niezbędnych badań, wskazówki dietetyczne – czyli co jeść, żeby podczas treningu w brzuchu nie zalegała ciężka kula, ale wspierało wysiłki włożone w aktywność.
Bardzo przydatne są informacje o tym, jak przeprowadzić rozgrzewkę, rozciąganie po treningu, jak wzmacniać mięśnie  – ćwiczenia prezentują ilustracje przyjemnie umięśnionego pana!

Książka odpowiada też na pytania, co zrobić, gdy złapie kolka, gdy zrobi się słabo, czy motywacja spadnie, jak unikać kontuzji.

Plany treningowe
Plany treningowe, zawarte w Poradniku - „od kanapowca do biegacza” pozwolą zacząć od 30-minutowego marszu i kończą się 40-minutowym biegiem, by wprowadzić w bardziej intensywne i dłuższe treningi. Tabele rozpisane są bardzo przejrzyście i zrozumiale,  bez stosowania zniechęcających skrótów typu  OBW1, WB, BNP, których początkujący biegacz nie musi znać. I to jest bardzo duży atut tej publikacji. Osoba zaczynająca swoją przygodę z bieganiem znajdzie tutaj informacje, jak postępować dzień po dniu. Z tyłu książki został zamieszczony dzienniczek do samodzielnego uzupełniania – też może okazać się przydatny.


Dla amatora
Chociaż początki biegania mam już dawno za sobą, książka była dla mnie bardzo ciekawą lekturą. To, że biegam od pewnego czasu wcale nie oznacza, że nie popełniam podstawowych błędów. Nie raz zdarzyło mi się przed startem zjeść coś, co męczyło mnie do linii mety, albo rozciągając się nieprawidłowo spowodować kilkudniowy ból. Doskonale pamiętam też, gdy w liceum biegałam po opuszczonym stadionie frustrując się, że nie przebiegnę więcej niż dwa okrążenia, że na trzecim zupełnie odcina mi prąd. Nie przestałam biegać, bo się uparłam, ale nie było to przyjemne. Jakbym wówczas miała poradnik i plan treningowy dla początkującego na pewno milej wspominałabym swoje początki.

Chętnie poczytałabym wypowiedzi ekspertów, innych biegaczy - nawet niekoniecznie osiągających oszałamiające wyniki. Takie historie, relacje, bardzo mnie motywują. Myślę, że książka byłaby mniej sucha. Biegacze to w końcu wielkie, prawdziwie motywujące środowisko, warto byłoby z tego zaczerpnąć.

Jest to jednak pozycja solidna i rzetelnie przygotowana. Świetnie wydana. Jeśli szukacie prezentu pod choinkę dla początkującego biegacza, dla kogoś, kto chciałby zacząć, ale jakoś nie wychodzi, dla kogoś, kogo chcielibyście zachęcić do tego sportu - polecam. Książkę można zmówić w świetnych pakietach - z kubeczkiem czy chustą.

Podsumowując - owszem - jest to książka dla biegacza amatora, jestem jednak przekonana, że z każdego zrobi prawdziwego amatora biegania.


Jak zacząć biegać? Poradnik
Praca zbiorowa: Przemysław Niemczuk, Małgorzata Nowak, Grzegorz Soczomski, Paulina Augustyn.
Wydawca: TreningBiegacza.pl
Świdnica 2016
Dystrybucja wysyłkowa prze internet:
https://treningbiegacza.pl/poradnik/jak-zaczac-biegac

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ściana , Blogger